PCL

Čo je vlastne PCL?

PCL = Predplatný cestovný lístok. PCL je elektronický cestovný lístok, vďaka ktorému jehomajiteľ môže vykonať neobmedzený počet ciest v rámci jeho časovej a územnej platnosti. Teraz na to poďme ľudsky:

„Pécéelka“, práve tá sa od 1. 1. 2023 stane súčasťou tvojho života. Cestovanie bude vďaka PCL ľahké, jednoduché a výhodné. Vo všeobecnosti bude platiť – čím viac budeš cestovať, tým menej budeš za každú cestu platiť! Na jeden PCL sa tak budeš môcť vyvážať v zvolených zónach úplne neobmedzene.

Svoj predplatný cestovný lístok využiješ na prímestských autobusových linkách u dopravcov:
Arriva Trnava
SAD Dunajská Streda
SKAND Skalica

PCL si zakúpiš od 1. januára 2023 online, v pohodlí domova TU.

Svoj predplatný cestovný lístok budeš mať na doterajšej čipovej karte. Nezabudni, že platnosť PCL nezačína ihneď po nákupe, ale aktiváciou v okamihu, keď dopravnú čipovú kartu (DČK) priložíš k k snímaciemu zariadeniu v autobuse. To je možné urobiť najskôr 24 hodín po nákupe PCL.

Ak čipovú kartu ešte nemáš, vybavíš si ju pohodlne v ktoromkoľvek predajnom mieste u dopravcov Arriva Trnava, SAD Dunajská Streda a SKAND Skalica. Ak už čipovú kartu máš, PCL si budeš môcť jednoducho zakúpiť cez online e-shopy na stránkach dopravcov alebo priamo v ich predajniach. Čo je super, opakovaný nákup lístkov už budeš môcť okrem e-shopu zrealizovať aj priamo u vodiča autobusu.

Novinkou bude aj prenosný predplatný cestovný lístok. V ponuke bude okrem základného a zľavneného aj prenosný PCL, ktorý nie je viazaný na konkrétneho cestujúceho. Je teda vhodný pre rodinné alebo pracovné kolektívy. Jednu čipovú kartu si medzi sebou môžete požičiavať a využívať či už ako domácnosť alebo firma, pričom stále zaplatíte iba jednu cenu. Jedna čipová karta však stále platí pre jedného cestujúceho, preto ak budete chcieť ísť autobusom spoločne, je potrebné mať viacero kariet a lístkov, alebo pre ostatných cestujúcich zakúpiť lístky na jednu cestu.

Aké sú ďalšie výhody PCL?

•​ Nemusíš sledovať výšku kreditu na dopravnej čipovej karte.
•​ Vo vozidle nekupuješ cestovný lístok, iba sa preukážeš PCL.
•​ Nemusíš narábať s hotovosťou pri platbe za cestovné.
• ​S rodinou alebo pracovným kolektívom môžete využiť aj prenosný PCL.
• ​Cestuješ za násobne nižšiu cenu ako v prípade jednorazových cestovných lístkov.

Teraz si to zhrňme. Predplatné cestovné lístky ti pri pravidelných cestách ponúkajú výrazné cenové zvýhodnenie oproti jednorazovým lístkom. Súčasne so zavedením PCL dochádza aj k navýšeniu cien jednorazových cestovných lístkov platených v hotovosti o 20 %. Pri platbách z dopravnej čipovej karty (DČK) bude stanovená fixná zľava vo výške 0,15 €. Aj tebe kúpa PCL  dáva taký veľký zmysel, ako nám?

A čo jednorázové lístky?

Lístky na jednu cestu ostanú aj naďalej v platnosti. V porovnaní s PCL však nebudú také výhodné. Predplatný cestovný lístok ti pri pravidelných cestách ponúka výrazné cenové zvýhodnenie oproti jednorazovým lístkom. Súčasne so zavedením PCL dôjde od Nového rokak navýšeniu cien jednorazových cestovných lístkov platených v hotovosti o 20 %. Pri platbách z dopravnej čipovej karty (DČK) bude stanovená fixná zľava vo výške 0,15 €. Tarifa bola naposledy zvyšovaná v roku 2011, teda pred viac ako 11 rokmi, v dôsledku čoho ceny lístkov už dávno nezodpovedajú nákladom na zabezpečovanie prímestskej autobusovej dopravy. A ako iste vieš, naším cieľom zabezpečiť ľahké, rýchle, pohodlné, ekologické a najmä bezpečné cestovanie pre teba a všetkých ostatných cestujúcich.

Príklady

Cena jednorazového cestovného lístka na trase Trnava – Dobrá Voda predstavuje pri platbe v hotovosti po 1. januári 2023 a pri predpokladanej realizácii 40 ciest za jeden mesiac sumu 80€, teda 2€ za jednu cestu. Pri platbe prostredníctvom dopravnej čipovej karty uhradíš pri rovnakom počte ciest na tejto trase za jeden mesiac spolu 74€, čo znamená 1,82€ za jednu cestu. Za 30-dňový PCL na trase Trnava – Dobrá Voda, teda cez štyri tarifné zóny, zaplatíš sumu 31,80€, čo je približne 80 centov za jednu cestu. Rozdiel medzi kúpou jednorazových lístkov a PCL je na tejto trase za jeden mesiac viac ako 48€. Navyše platí, že pri častejšom využívaní predplatného cestovného lístka prepočítaná cena za jednu jazdu ďalej klesá.

V inom prípade, pri cestovaní 40-krát za mesiac počas celého roka na trase Radošovce – Skalica cez Mokrý Háj absolvuješ 480 jázd. Za jednorazové cestovné lístky by si pri platbe v hotovosti zaplatil po 1,05€ spolu 504€, respektíve pri platbe z DČK 0,90€, teda dokopy 432€. Pritom 365-dňový predplatný cestovný lístok na dve zóny ťa bude stáť len 174,30€, čo predstavuje iba 36 centov za jednu cestu a rozdiel oproti najdrahšej forme nákupu lístkov až takmer 330€!

Tieto príklady zahŕňajú presný počet pravidelných jázd, avšak najväčšou výhodou PCL je, že počet tvojich jázd je neobmedzený. Ak teda máš celosieťový predplatný cestovný lístok, môžeš ho využívať nielen na pravidelné cesty do práce, do školy či za rodinou. Keď sa rozhodneš, vyrazíš za krásami Trnavského kraja, prírodou, pamiatkami, kultúrou či dobrou gastronómiou.

Nezáleží na tom, či je týždeň, víkend alebo sviatok. Doslovne tak platí: Viac cestuj, menej plať.